Araç Takip Sistemi

Son dönemlerde çok sık konuşulan ve merak edilen konulardan biridir araç takip sistemi. Temel tanım olarak araç takip sistemi; araçların GPS uyduları aracılığı ile 7 gün 24 saat internete bağlı bir bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi cihazlardan izlenmesidir. Araç takip sistemi ile araçların hızlarını, gittikleri rotaları, nerede durdukları, durdukları yerleri gibi bir çok konuda oturduğunuz yerden bilgi sahibi olabilir, araçlarınızın takiplerini rahatlıkla yapabilirsiniz. GPS uydular sayesinde, haritalar üzerinden anlık veya geçmişe dönük raporlar ile araçlarını kayıt ve kontrol alabildiğiniz sistemdir.

Araç takip sistemini firmalar başta olmak üzere bir çok kişi kullanmaktadır. Özellikle son dönemde yaşanan olaylar ve güvenliği arttırmak için okul servislerinde de kullanılmaya başlandığını belirtmek isteriz. Ayrıca, bir çok filo sahibi firma ise, araçlarını kontrol altına almak ve gereksiz harcamadan kaçınmak için araç takip sistemini kullanmakta. Detaylı bilgiliyi araç takip sisteminin kullanmanın faydalarıyazımızda bulabilirsiniz.

Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemleri genel olarak GPS, GSM/GPRS, sayısal haritalar ve özel yazılımlar üzerinden çalışan bir sisteme sahiptir. Araç takip sistemi, araçlara takılan mobil veri cihazları, GPS uydularından aldıkları iki bilgiyi (uydu sinyalinin gönderildiği gerçek zaman ve uydunun sinyal gönderildiği andaki konumu) ve bağlı sensörlerden gelen sıcaklık ve benzeri telemetri bilgilerini, GSM/GPRS üzerinden kontrol ve iletişim merkezine aktarırlar. Gelen bu bilgiler, özel yazılımlar sayesinde derlenir ve sunucular üzerindeki bilgi bankalarına aktarılır. Kullanıcılar ise, yine özel yazılımlar ile bu aktarılan bilgileri internete bağlı bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlar üzerinden anlık veya geçmişe dönük olarak izleyebilir, araçlardan gelen bilgileri görebilir veya araçların program ve alarm durumlarını değiştirebilir.

TOP